Jak poznáme nadváhu

Jak poznáme u kojence nadváhu

Obecně převládá pocit, že kojenec nadváhou nemůže trpět a natož plně kojený. Když se seznámíme s definováním kojenecké nadváhy, budeme překvapeni, jak často se u kojenců vyskytuje. Zhodnotit situaci Vašeho dítěte pomohou tzv. růstové grafy, které slouží k porovnání délky a hmotnosti dítěte s hodnotami dětí jeho věku v celé populaci.

Zjištěné hodnoty jsou orientační a ukáží Vám, zda dítě je hubené, štíhlé, statné nebo má nadváhu. Objektivní zhodnocení provádí praktický lékař pro děti a dorost. Ve většině případů dítě z nadváhy nevyroste, ale při včasném odhalení nadváhy proti ní můžete začít bojovat a změnit život vašemu děťátku.

Jak tedy zjistit, zda je kojenec v normě, nebo má naopak problémy s hmotností? Nejprve zjistěte délku a hmotnost kojence. Následně vyhledejte na na vodorovné lince délku kojence  a na levé svislé lince hmotnost a podle průsečíku zjistíte, v jaké percentilové hladině se kojenec podle pohlaví nachází.

WHO_chlapci WHO_dívky

Co percentilové grafy znamenají?

Percentilové grafy slouží k porovnání hodnot dítěte s hodnotami běžnými v celé populaci. Pokud jsou hodnoty dítěte  na 85. percentilu hmotnosti k délce, váží méně než 15% dalších dětí, ale více než 85 % ostatních dětí  – pozor :  již má nadváhu, pokud váží více než 97. percentil má obezitu! Pozor, vždy je důležité v těchto případech sledovat vývoj dítěte v čase a otázky konzultovat se svým dětským lékařem.

Percentilové grafy jsou pro laiky často těžko srozumitelné, proto jsme je pro Vás připravili jednoduché grafické zobrazení zadané tělesné váhy dítěte.


A jak je na tom vaše díte?

Stačí zadat datum měření, váhu a délku (výšku) dítěte a zjistíte, jestli Vaše dítě je hubené, štíhlé, normální, statné,  má nadváhu či obezitu.