Dotazy

Dotaz:
Dobrý den, mám 3 měsíční holčičku kterou pouze kojím, má 62,5 cm a váží 7.39 kg pani doktorka mě trošku postrašila že je už trošku obézní a aby jí to nezůstalo. Mám ještě dva starší syny 12 let ten měl v jejím věku skoro stejnou váhu bez pár gramů a dnes vůbec není obézní ani tzv. oplácaný má 49 kg, též byl plně kojen dokonce do 14 měsíců. Mladší syn 7 let měl ve třech měsících 7,50 kg a dnes je strašně hubený a také byl plně kojen do 9 měsíců. Poraďte co mám dělat, pani doktorka řekla že mám dělat větší časové odstupy mezi kojením. Jinak kojím přez den jak si malá vyžádá po hodině někdy až po třech, v noci dokonce 6 až 8 hodin je pauza. U synů jsem kojila přesně po dvou hodinách ve dne v noci. Délka kojení je 10 minut v noci někdy i 20 minut. Děkuji za odpověd

MUDr. Marinov:
Hodnocení Vaší dcery ze zadaných údajů je velice obtížné a bez zhodnocení celé řady dalších doprovodných informací a klinického vyšetření se nelze jednoznačně vyjádřit. V každém případě můžete plně důvěřovat praktickému dětskému lékaři, který veškeré tyto okolnosti umí vyhodnotit a správně Vám může poradit. V případě Vašeho zájmu o konzultaci se můžete obrátit na naše pracoviště, kde se Vám budeme rádi věnovat.
Pro fyziologické kojence obecně platí, že zdvojují svou porodní hmotnost ke konci 4. měsíce věku a ztrojnásobují v jednom roku věku. Individuální interpretace růstových grafů je velice záludná a je nutné hodnotit především dynamiku vývoje. Při jednorázovém zhodnocení lze konstatovat, že pro plně kojené kojence se v současné době doporučuje postupovat podle specifických grafů plně kojených – podle kterého je kojenec se zadanými údaji podle grafů hmotnosti k délce v pásmu závažné nadváhy (obezity 1.-2. stupně). Pokud nebudeme brát na zřetel plné kojení, pak je v pásmu významné nadváhy – na hranici obezity. Z tohoto hlediska lze s konstatováním paní doktorky souhlasit. Obecně se dle naší zkušenosti nadváha ve 3 měsících nefixuje a dochází k její úpravě v případě dodržování základních režimových pravidel.
Doporučujeme Vám registrovat se v předstihu na našich stránkách a seznámit se s následnými preventivními opatřeními. Nicméně projekt S kojenci proti obezitě je primárně určen pro kojence od 6. měsíce věku. Sekce pro kojence mladšího věku je určená jen pro pediatry.
Dovoluji si Vás varovat před obecně rozšířeným mýtem, že plné kojení brání rozvoji nadváhy. Vzhledem k tomu lze i souhlasit s paní doktorkou s jejím doporučením úpravy kojení. Taktéž na našem pracovišti obecně doporučujeme upřednostnit režim kojení z jednoho prsu v režimu jídelních chodů 5x přes den + 2x v noci (před spánkem matky a nad ránem pro radost).